Czy automatyka stanowi przyszłość przemysłu?
Automatyka pomaga sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów oraz wyzwaniom, jakie czekają na przedsiębiorców w bliższej i dalszej przyszłości. Zaletą automatyki jest również jej szeroka dostępność, co wpływa na szybsze dostosowywanie się małych firm do potrzeb rynku i ich konkurencyjność wobec już ugruntowanych marek. Co w takim razie należy wiedzieć o automatyce przemysłowej i dlaczego warto w nią inwestować – opowiemy w poniższym wpisie.
Automatyka przemysłu – na czym polega?
Podstawą automatyki przemysłowej jest podzielenie procesu produkcji na pomniejsze etapy, które mogą być zarządzane przez odpowiednio zaprogramowane maszyny. W efekcie tworzą one rozbudowaną, wzajemnie od siebie zależną sieć powiązanych funkcji. Urządzenia, które odpowiadają za konkretne zadania związane z wytwarzaniem produktów, można podzielić na:
- urządzenia wykonawcze – np. silniki, pompy, napędy, zawory;
- urządzenia realizujące produkcję lub procesy przemysłowe – np. prasy, linie montażowe, linie pakujące, urządzenia do transportu wewnętrznego;
- urządzenia sterujące – np. komputery, panele operatorskie;
- urządzenia kontrolne i kontrolno-pomiarowe – np. czujniki, mierniki, rejestratory, systemy wizyjne;
- systemy łączności.
Wprowadzenie automatycznych instalacji ogranicza udział człowieka w procesie technologicznym, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo pracowników, ale też na wydajność produkcji. Należy jednak pamiętać, że systemy muszą być zaprojektowane, zamontowane i monitorowane w odpowiedni sposób, aby korzystanie ze współcześnie dostępnych rozwiązań gwarantowało oszczędność czasu i pieniędzy. W razie uszkodzenia czy zużycia elementów instalacji należy koniecznie zwrócić się po pomoc do takich firm jak Pi-Energa, które mają wieloletnie doświadczenie w dziedzinie automatyki przemysłowej. Dodatkowo jeśli systemy będą regularnie konserwowane przez wykwalifikowany personel, wystarczą one na długie lata bezproblemowego użytkowania.
Jakie korzyści przynosi przemysłowi automatyka?
Automatyka stanowi niekwestionowaną przyszłość przemysłu, ponieważ zorganizowane działania zaawansowanych technologicznie urządzeń pomagają w efektywnym zarządzaniu całą produkcją. Zaprogramowane maszyny popełniają znacznie mniej błędów i działają szybciej w porównaniu z tradycyjnymi sposobami uwzględniającymi czynnik ludzki. Takie rozwiązanie jest również bardziej opłacalne pod kątem samej produkcji – powtarzalność i precyzja maszyn gwarantuje wysoką jakość wytwarzanych artykułów, dzięki czemu można je produkować seryjnie. Tym samym pojawia się możliwość przygotowania jeszcze większej ilości towarów w odpowiednio krótkim czasie, co pozwala na ich dystrybucję na szeroką skalę. Dodatkową zaletą jest fakt, że jednorazowy zakup urządzeń i korzystanie z nich przez wiele lat prowadzi do szybkiego zwrotu poniesionych kosztów inwestycyjnych.
Inną ważną zaletą tego typu technologii jest możliwość usprawnienia procesu przy jednoczesnym wzroście komfortu i bezpieczeństwa pracowników, którzy nie muszą przebywać w bezpośrednim sąsiedztwie maszyn. Wyłączenie pracowników z wykonywania określonych czynności – np. takich, w których człowiek jest narażony na działanie drgań, intensywny hałas lub kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi – i przekierowanie ich na stanowiska związane z nadzorem instalacji pozwala uniknąć wielu chorób zawodowych. Generowane są również znaczne oszczędności związane z rachunkami za oświetlenie i ogrzewanie hal. Możliwe jest także zmniejszenie ilości etatów niezbędnych do zarządzania produkcją, co wpływa nie tylko na wysokość wypłacanych pensji, ale również należności za urlop czy składek emerytalnych i ZUS.