Podstawowe elektroinstalacje w obiektach handlowych i usługowych
Montaż instalacji elektrycznych to obowiązkowy etap podczas prac budowlanych, remontowych i instalacyjnych w różnego rodzaju obiektach przemysłowych. Rodzaj i układ instalacji dopasowywany jest indywidualnie do potrzeb danego budynku. W obiektach wielkopowierzchniowych, jak centra handlowe i usługowe, zarówno instalacje wewnętrzne, jak i zewnętrzne muszą spełniać szereg warunków technicznych. Prace instalacyjne muszą być natomiast poprzedzone wykonaniem odpowiednich pomiarów oraz przeprowadzone zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, aby zapewniały w przyszłości jak największy komfort użytkowania. Jakie są podstawowe rodzaje i zastosowanie elektroinstalacji w centrach handlowych i usługowych?
Przykłady elektroinstalacji:
• Instalacje elektryczne – montaż instalacji elektrycznych w obiektach użyteczności publicznej to wieloetapowy proces obejmujący przygotowanie rozdzielnic średniego i niskiego napięcia, stacji transformatorowych, instalacji siłowych i oświetleniowych oraz zewnętrznych instalacji elektroenergetycznych. Należy również zapewnić ciągłość zasilania w każdych warunkach poprzez zespoły kablowe, systemy aluminiowe, bezhalogenowe czy szynoprzewody.
• Instalacje alarmowe – obiekty wielkopowierzchniowe powinny być wyposażone w bogaty system alarmowy, który spełnia wiele funkcji ułatwiających korzystanie z centrów handlowych i obiektów usługowych. Dzięki niemu obiekty chronione są m.in. przed włamaniami, niebezpieczeństwem i kradzieżami. Na system alarmowy składają się również: alarm toalet dla niepełnosprawnych, alarmy parkingowe, dźwiękowe, świetlne oraz system mikrofonowy i monitorowy.
• Monitoring – uzupełnieniem instalacji alarmowych w obiektach użyteczności publicznej jest system monitoringowy. Montaż kamer, monitorów oraz centrum kontroli i sterowania zapewnia bezpieczeństwo pracownikom, klientom, mieniu, a także jest niezwykle skuteczny w prewencji zagrożeń i ściganiu sprawców incydentów.
• Instalacje odgromowe – w obiektach handlowych i usługowych kwestia bezpieczeństwa to sprawa nadrzędna. Dlatego też często stosowanym rozwiązaniem jest montaż instalacji odgromowych, które odprowadzają energię pioruna do gruntu. W ten sposób zabezpiecza się budynek przed pożarem, uszkodzeniem urządzeń elektrycznych oraz zapewnia bezpieczeństwo pracownikom i klientom.
• Instalacje przeciwpożarowe – ze względu na kwestie bezpieczeństwa, jedną z podstawowych elektroinstalacji w obiektach handlowych i usługowych są również instalacje przeciwpożarowe. Wyposażone są w czujki pożarów dla różnych obszarów, elektryczne systemy gaśnicze, instalacje tryskaczowe, zraszaczowe itd.
Warto nadmienić, że montaż instalacji elektrycznych wymaga najpierw wykonania odpowiednich pomiarów, a także dużej wiedzy i specjalnych umiejętności. Dlatego więc warto powierzyć to zadanie wykwalifikowanym specjalistom, którzy mają bogate doświadczenie w zakładaniu elektroinstalacji w danych obiektach. Dzięki temu mamy gwarancję jakości, bezpieczeństwa oraz bezawaryjności instalacji.