Zastosowanie podczerwieni w instalacjach alarmowych
Właściwe zabezpieczenie posesji jest niezwykle ważne. Na montaż systemu alarmowego decydują się zarówno właściciele firm, jak i osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych. Istotną kwestię stanowi też zadbanie o właściwą ochronę magazynów. W tym wszystkim mogą dodatkowo pomóc bariery podczerwieni, dzięki którym nie musimy obawiać się w określonych miejscach nieproszonych gości. Kiedy zdecydować się na tego rodzaju system alarmowy? W jaki sposób on działa?
Bariery podczerwieni — jak działają?
Bariery podczerwieni składają się z reguły z nadajnika emitującego wiązkę promieni oraz odbiornika, do której ta trafia. Warto zaznaczyć, że „mur” tworzony przez alarm jest całkowicie niewidoczny dla człowieka. Jednak w momencie, gdy z jakichś powodów zostanie on przerwany, włącza się alarm. Należy jedynie pamiętać, aby nie umieszczać bariery w pobliżu drzew, ponieważ spadające liście czy ptaki mogą przerywać promienie emitowane przez urządzenie i powodować fałszywe alarmy.
Ponadto nie warto umieszczać barier podczerwieni przy samym płocie czy murku, ponieważ to znacznie ułatwia ich przeskoczenie i wtargnięcie na określoną posesję. Jeżeli jednak te systemy alarmowe zostaną zamontowane w przemyślany sposób i z pomocą fachowców, bez wątpienia przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno osób przebywających w określonym obiekcie, jak i mienia.
Kiedy postawić na podczerwień w instalacji alarmowej?
Tak jak zostało wspomniane, na wykorzystanie podczerwieni w instalacji alarmowej decydują się właściciele firm oraz magazynów. Nierzadko służy ona do ochrony domków jednorodzinnych. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że opisywane bariery pojawiają się też w przestrzeniach zamkniętych, np. muzeach, gdzie są stosowane w celu ochrony m.in. dzieł sztuki.